Buna ziua,
Navigand pe minunatul site al CAS, am remarcat, exact pe prima
pagina, in coltul din stanga sus urmatorul citat, al lui G.W.Curts:
"Fericirea consta, in primul rand, in sanatate"... la care as adauga eu:
"Si un portofel destul de consistent ca sa ti-o poti permite!".
Astazi, am mers in spital pentru o radiografie, pe baza unei trimiteri
si a unei adeverinte de salariu... pentru a putea beneficia de
radiografia cu pricina in mod
gratuit. Cand am ajuns la cabinet, cu trimiterea, buletinul si
adeverinta in brate, o doamna draguta (de altfel, una din putinele
persoane dragute pe care le-am intalnit in spitalul nostru) mi-a spus ca
nu mai are plafon si ca sunt nevoita sa imi platesc radiografia, sau sa
ma reprogrameze luna viitoare, undeva in jur de 2-3 aprilie. Eu abia
merg, imi trag pur si simplu piciorul dupa mine, ma doare teribil si
pentru ca nu am bani trebuie sa ma programez la "Sf. Asteapta", pt. ca
CAS-ul sau cine e responsabil cu asigurarile de sanatate nu are bani sa
onoreze sau sa acorde un plafon mai mare... Atunci unde sunt banii de
asigurare care se percep in mod obligatoriu din salariu????
Iritarea mea vine in momentul in care toata lumea stie ca nu te duci de
drag la doctor; Problemele apar aleatoriu fara sa intrebe daca ai sau nu bani; iar din
salariu se percep luna de luna acei 5,5% pentru sanatate (bani in care
ar trebui sa beneficiezi de anumite servicii medicale in mod gratuit,
printre care si aceasta radiografie). Intrebarea mea este urmatoarea:
"De ce mi se opresc acești 5,5% in conditiile in care de fiecare data
cand am cate o problema de sanatate trebuie sa imi platesc serviciile
medicale? Sau ar trebui sa imi programez organismul in asa fel incat sa
ma imbolnavesc doar in prima parte a lunii, sau chiar in primele zile, cand se acorda plafonul,
pentru a putea beneficia de consultatii gratuite, si eventual un
tratament (asta daca nu incep sa fiu deja nesimtita si sa cer prea
mult...)?"
In conditiile astea eu ce fac? Sa stau si ma uit pe pereti si sa tip de durere,
doar pentru ca nu am bani sa imi platesc un set de analize, care normal ar trebui sa fie gratuite?
Sau ar trebui sa imi cer scuze ca m-am imbolnavit...
As dori sa stiu ce pot face pentru a ma insanatosi in conditiile in
care nu am decat 5 lei in buzunar, bani necesari sa imi iau si eu paine
azi si maine... Dupa, Dumnezeu cu mila... Mentionez faptul ca sunt
destul de tanara (pana in 25 de ani) si ma chinui sa tin de un loc de
munca, sa imi ajut familia, intr-un cuvant sa supravietuiesc... Nu
credeti ca ar fii pacat sa raman cu mai stiu eu ce problema la picior
doar din cauza unui sistem sanitar deficitar... Ganditi-va ca un
om tanar, sanatos poate munci si contribui la bugetul statutului multi
ani de acum inainte... pe cand unul cu handicap cu nimic. Pentru acesta din urma statul este nevoit sa suporte integral costurile, tot acesta este scutit si de la impozit si de la alte taxe...
Nu sunt rautacioasa, sunt constienta de faptul ca nimeni nu vrea sa aiba probleme de sanatate. Dar haideti sa ne preocupam si de cei cu probleme, dar sa incercam in acelasi timp sa tinem si populatia apta de munca sanatoasa....
Dragilor, aveti grija de oameni!
Cu respect (sau mai bine zis "Cu cei 7 ani de-acasa" ca respect nu primesc pentru a oferi),
Un salariat si un platitor de asigurare,
Un pacient
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu